2016 m. kovo 15 d., antradienis

2011 – ųjų metų dokumentinis filmas apie Chodorkovskį ir tekstinė versija.



-          Ką jūs čia filmuojat?
-          Kuriam filmą apie Chodorkovskį. Esate apie jį girdėję?
-          Ne... O aš girdėjau. Jis pavogė iš Rusijos daugybę pinigų...

[Rusijos žiniasklaida]: „Mašina su Chodorkovskiu išvažiuoja. Jį kažkur išveža.“
[Anton Drel – Chodorkovskio advokatas]: „Neturiu teisės atskleisti detalių, bet iš to, ką mačiau, galiu 100% užtikrinti, kad čia – politinė byla.“
[CNN. 2003 – ųjų spalio 26 – oji. diena po jo suėmimo]: „Sulaukęs 40 m. Michailas Chodorkovskis tapo ne tik turtingiausiu žmogumi Rusijoje, bet ir vienu turtingiausių pasaulyje. Jis buvo puikus organizatorius ir derybininkas, aktyviai rėmęs Rusijos politines partijas. Chodorkovskio areštas šį savaitgalį, kai per netikėtą šturmą jo lėktuvą užėmė kaukėti saugumiečiai, tapo dramatiška jo besitęsiančios priešpriešos su valdžia, kulminacija.“
[Jurgis Bušas jaunėlis]: „Kalbėdamas apie tai su prezidentu Putinu, aš išreiškiau susirūpinimą: paaiškinau jam, kad kol kaltė nėra įrodyta, tol žmogus laikomas nekaltu. Mums, bent jau mano administracijos darbuotojams, susidarė įspūdis, kad jis buvo apkaltintas dar prieš įvykstant teismui. Teisingam teismui. Jis buvo įkalintas, o tik tada apklaustas. Mes išreiškėme savo susirūpinimą tokia sistema. Taip pat mums įdomu, ar jis ketina teikti apeliacinį skundą ir kaip su juo bus pasielgta. Taigi stebėsime šio teismo proceso eigą“.
[Joschika Fischer – buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras]: „Mus domino klausimas: ar nebūtų galima visko išspręsti paleidus Chodorkovskį iš kalėjimo? Deja, Putinas labai kategorišku tonu tokią galimybę atmetė.“
[Putinas]: „Dėl Jukos kompanijos vadovo sėmimo. Nebus jokių susitikimų ir jokių derybų dėl teisėsaugos organų veiklos. Todėl prašyčiau baigti visas su šiuo reikalu susijusias spekuliacijas ir isteriją. Taip pat prašyčiau vyriausybės nesivelti į diskusijas.“
Chodorkovskiui, už vengimą mokėti mokesčius, teismas nuteisė kalėti 8 metus pataisos darbų kolonijoje, Sibire, maždaug už 6 000 km. nuo Maskvos. Chodorkovskis tolimame Sibire, o naftos kainos tuo metu pasiekia svaiginamas aukštumas. Maskvoje kas valandą randasi po naują milijardierių ir Chodorkovskis pamažėle pamirštamas.
2006 – ųjų vasarį mane su draugais pakvietė atvykti į festivalį Sibire. Festivalis, kaip ir pats miestas, pribloškė savo prabanga: stiklo ir ledo rūmais, didingomis aikštėmis, kuriose, deja, sutikdavome labai nedaug žmonių. Šio miesto turtų ir prabangos šaltinis – Jukos kompanija, kurios vadovas dabar įkalintas, nes, kaip žmonės kalba, užrūstino Putiną. Po kelias dienas trukusių išgertuvių, man pavyko įkalbėti nedidelę festivalio svečių grupę. Jie kaip ir aš, kankinosi dėl pagirių, kartu nuvažiuoti ir pasidairyti po Jukos naftos gavybos plotus. Iš pradžių festivalį finansavo Jukos. Svečiams net buvo parodyti naftos gavybos plotai iš sraigtasparnio. Bet dabar mūsų sumanymas festivalio administracijai džiaugsmo nekėlė, todėl mes patys išsinuomojome mašiną. Po kelių valandų sustojome prie užkardos su užrašu „įeiti draudžiama“. Galiausiai, mums pavyko rasti mažesnį, kaip mums pasirodė, nesaugomą gavybos plotą, bet čia prie mūsų pribėgo uniformuotas žmogus. Aš paklausiau jo apie Jukos, bet jis tik burbtelėjo, pareikšdamas, kad viskas čia priklauso „Rosneft“ ir kad turime nedelsdami ištrinti nufilmuotą medžiagą ir dingti.
Chodorkovskis įkūnijo viską, kas prieštaravo mano tėvų įsitikinimams: neoliberalas, kapitalistas, Tečer ir Bušo šalininkas, visiškai nesidomintis menu. Girdėjau kalbų, kad apie suėmimą jį įspėjo ir man buvo įdomu kodėl jis nepabėgo. Negi sutiko sėsti į kalėjimą   laisva valia? Kalbama, kad jis kalinamas kažkokiame įslaptintame mieste, į kurį neįmanoma patekti, ypač, su filmavimo kamera. Ir dar įdomu: kaip gi jis sugebėjo taip praturtėti tada, kai visi šitaip skurdo? Štai kodėl man taip svarbu susitikti su Anatolijumi Čiubaisu. 10 – jame dešimtmetyje Čiubaisas buvo atsakingas už privatizaciją, sprendė kam bus skirtos valstybės lėšos, o kam ne.
-          [Klausia Čiubaiso] Kokia jūsų asmeninė nuomonė apie Chodorkovskio teismą Maskvoje?
-          [Čiubaisas] Ar šis klausimas kaip nors susijęs su nanotechnologijomis? Sakėte, kad kalbėsimės apie nanotechnologijas Rusijoje. Manau, kad tą mes galime aptarti atskirai. Ačiū.
Aš rašau Chodorkovskiui laišką. Noriu sužinoti už ką jis buvo suimtas. Beveik po metų gavau jo atsakymą iš kalėjimo: „Gerbiamas Kirilai. Ačiū už laišką. O dėl jūsų klausimo apie mano suėmimo priežastis – tokių priežasčių gali būti daug. Galimas daiktas, kad Putinas baiminosi, kad parduosiu didžiąją Jukos kompanijos dalį amerikiečių naftos koncernui. Bet tam reikėjo gauti vyriausybės pritarimą ir mes jį gavome. Yra ir tokių, kurie manė, kad siekiu tapti prezidentu. Tai netiesa. Dar kiti kalba, kad papiktinau Putiną, atėjęs į susitikimą Kremliuje be kaklaraiščio, nors į susitikimus su prezidentu aš visada eidavau deramai apsivilkęs. Taigi čia tiesiog išsigalvojimai. Tikroji mano suėmimo priežastis yra ta, kad „Rosneft“ vadovas, Igoris Sečinas, siekė perimti „Jukos“ valdymą. O pati svarbiausia priežastis, mano galva yra ta, kad aš rėmiau politinę opoziciją.“
Norėdamas daugiau sužioti apie 2003 – aisiais veikusią politinę opoziciją, tariausi dėl susitikimo su Grigorijumi Javlinskiu – Rusijos „Jabloko“ partijos lyderiu. 2003 – aisiais Chodorkovskis dosniai finansiškai rėmė Javlinskį ir jo partiją. Vos užsiminus apie Chodorkovskį, jis tik palingavo galvą. Buvo pasirengęs su manimi kalbėti apie viską, bet tik ne apie Chodorkovskį, nors išgerti poros taurelių, neatsisakė ir patarė: jeigu noriu sukurti tiesą pasakojantį filmą, jis turi būti niekaip nesusijęs su Chodorkovskiu. Kitaip tariant, geriau filmuoti rusišką kraštovaizdį ir pasakoti apie žmones, mirusius prieš 100 ar bent 50 metų. esą dėl tos pačios priežasties jis ir nerašo prisiminimų, nes juose tektų apie daugelį papasakoti negražių dalykų. Atsisveikindamas jis mane įspėjo: „Maskvoje būkite labai atsargus. Nepamirškite, kas čia yra nutikę žurnalistams.“
[filmo autorius skambina Putinui. Atsiliepia, greičiausiai, kad sekretoriatas]: „Ne... Rytoj jis bus Kaliningrade“; [žurnalistas]: „Bet aš galiu ir šiandien“.
[žurnalistas]: „Alio? Norėtume rytoj paimti interviu iš pono Peskovo. Ką jis sakė? (išjungė telefoną)“
[tas pats žurnalistas/filmo autorius]: „Kaip manote, ar rytoj galėtume susitikti ir kada?“. [Sekretorė]: „Tiesą sakant, dėl rytojaus nesu įsitikinusi ir, apskritai, abejoju ar šiais metais būtų įmanoma“.

[Žurnalistas]: „Su manimi niekas nesikalba. Visi klausia ką aš čia veikiu, kas man moka ir ko aš siekiu. Jie visko pertekę...“
[jauna rusė, dantistė ir DJ‘ėjė, Nina Kraviz]: „kai klube man pasakei ko čia atvykai, kai sumanei padaryti Chodorkovskį savo dokumentinio filmo herojumi, tai labai nustebau, tiesiog apstulbau. Tai tas pats, kas nemokamai jį reklamuoti, o jis juk nusikaltėlis. Chodorkovskis apvogė mūsų šalį.“
Mane ne tiek stebino valstybės pareigūnų tylėjimas, kiek daugelio jaunų rusų požiūris į Chodorkovskį.

[Marina Chodorkovskaja - mama]: „Kadaise šiuose namuose buvo pilna žmonių, net vietos trūkdavo: ketvertas suaugusiųjų, ketvertas vaikų, auklė ir vairuotojas, kuris dar dirbo ir asmens sargybiniu. Iš viso – dešimt. Taigi namai būdavo pilni, o dabar mums užtenka šio kambario, virtuvės ir miegamojo. Visi kiti kambariai dabar yra užrakinti...“
[kalba pirmoji Chodorkovskio žmona Lena]: „Mokėmės su juo vienoje grupėje. Susipažinome su juo pirmąją studijų savaitę. Visi manė, kad buvome pažįstami dar iki instituto. Bet mes labai greitai vienas kitą suradome. Jis buvo ryški asmenybė. Jo neįmanoma buvo nepastebėti. Kai dabar pagalvoju kurį vaikiną rinkčiausi iš tuometinio mūsų kurso, manau, kad ir vėl tą patį. Mums abiem tai buvo pirmoji meilė ir mūsų jausmai buvo labai stiprūs.“
Chodorkovskiui buvo 19 kai jis įstojo į Mendelejevo instituto chemijos fakultetą. Jo specializacija buvo sprogstamosios medžiagos. Studijuodamas jis aktyviai dalyvavo komjaunimo veikloje. Komjaunimas buvo Sovietų sąjungos jaunimo organizacija. Ne tik Chodorkovskis, bet ir visi jo artimiausi draugai buvo komjaunuoliai. Tik taip buvo galima daryti karjerą ir vėliau užimti aukštus postus. Maksas Valetskis, linksmai gyventi mėgstantis milijonierius, jis stačia galva neria vis į kitą verslą ir taip pat greitai jis tas kompanijas parduoda, o kadaise jis buvo viršininkas komjaunuoliško vasaros statybos būrio, kuriame dirbo ir Chodorkovskis. [Maksas Valetskis]: „Mes susipažinome 1982 – ųjų pabaigoje. Jis dirbo viename iš studentiškų statybos būrių, kurių šalyje tada buvo daug. Aš ten lyg ir viršininkavau. Komjaunimas man buvo tartum klubas: šaunūs vaikinai, daug veiklos. Mes daugiausiai dirbdavome statybose. Tais laikais ten buvo galima visai neblogai užsidirbti. Jeigu pasitaikydavo gera vasara, tai pinigų užtekdavo iki kitų metų. man jis pasirodė nuobodokas, santūrus ir labai daug dirbo. Nebuvo panašus į tokį su kuriuo galėtum pasilinksminti.“
Turint galvoje, kad Chodorkovskis per tokį trumpą laiką tapo tobulu kapitalistu, darosi keista, kad paauglystėje jo kambaryje kabojo plakatas su Lenino atvaizdu, o romanas „kaip grūdinosi plienas“: apie didvyrį komunistą Pavelą Korčiaginą, buvo mėgstamiausia jo knyga. [„kaip grūdinosi plienas“ filmo fragmentai]: „didžiausias žmogaus turtas – gyvenimas. Jis duodamas tik kartą. Jį reikia nugyventi taip, kad nebūtų skausmingai gėda dėl beprasmiškai pragyventų metų, kad nedegintų gėda dėl niekingos ir beprasmės praeities, kad mirdamas galėtum pasakyti: visą savo gyvenimą ir visas jėgas skyriau kilniausiam tikslui – kovai už žmonijos išlaisvinimą. Taigi kovoti! Kovoti iki galo!“..
Chodorkovskis iš kalėjimo man parašė dar vieną laišką: „Romano herojus Pavelas Korčiaginas visa širdimi tikėjo pasaka. Vis dėlto, jo narsa sunkių išbandymų akivaizdoje daugeliui padėjo grumtis su sunkumais ir, nepaisant visko, juos įveikti. Dabar aš supratau tai ką anksčiau tik nujaučiau. Korčiaginas ir šiandien lieka mano didvyriu“. [Korčiaginas]: „Jeigu jums kada sakys, kad Pavka Korčiaginas sudėjo ginklus ir mirė – netikėkite. Tai yra melas... Draugai, aš skelbiu Rusijos komunistinės jaunimo sąjungos suvažiavimą atidarytą...“
Aš neįžvelgiau Sovietų sąjungoje jokio tikro socializmo. Mano galva, jo nė nebuvo. Buvo tik totalitarinis režimas kur valstybei priklausė gamybos priemonės, o socializmo nebuvo. Iš tikrųjų, tai mes tuos 70 metų gyvenome tartum atėjūnų okupacijos sąlygomis. [Maksas Valetskis]: „parduotuvėse prekių nebuvo. Daugiausiai jas skirstė per įmones. Taip mes gyvenom visą 9 – ąjį dešimtmetį. Pamenu kaip kartą atvežė Jugoslaviškos avalynės ir ją pardavinėjo darbe. Kitą kartą atvežė suomiško servelato. Mes apsimetinėjome, kad dirbame, jie – kad mums moka. Niekam nerūpėjo kaip tu dirbi. Tai ir sugriovė šalį... Jis tikrai protingas žmogus, ryški asmenybė. Bet, tokiems kaip jis, vienintelis kelias siekti karjeros buvo mokslas. Dėl žydiškos kilmės jam būtų buvę sunku iškilti kurioje nors kitoje srityje. Versle žydai buvo nepageidaujami.“
[Leonid Nevzlin‘as – ankstyvasis verslo partneris]: „Rusai turi tokį posakį: muša ne per pasą, o per snukį. Žinoma, jis nepamiršdavo, kad yra pusiau žydas ir tokiu žmonės jį laikė. Ir, vis dėlto, jis save laikė rusu.“ Jukos imperijoje, Leonidas Nevzlinas buvo antras žmogus po Chodorkovskio. Kaip Viešųjų ryšių specialistas, jis buvo atsakingas už rinkodarą ir ryšius su vyriausybe. Šiandieną pradėjęs naują gyvenimą su nauja žmona, jis kovoja su Putino Rusija iš tolo. [Leonidas Nievzlinas]: „Mes grįžome į Izraelį. Viskas prasidėjo nuo antrosios šventyklos sugriovimo. Mūsų istorija byloja kaip mes gyvenome, kaip mes kilnojomės ir persimaišėm.“
Michailas Brudnas – trečiasis komandos narys. Brudnas ir Nievzilnas, dirbę programuotojais, buvo pažįstami dar iš studijų laikų. Po Chodorkovskio arešto, Brudnas, žydas kaip ir Nievzlinas, emigravo į Izraelį, taip apsisaugodamas nuo Rusijos valdžios persekiojimo. [Mikhailas Brudo]: „Mes importavome kompiuterius, kurį laiką importavome ir maisto produktus... Visada imdavomės to, ko niekas arba labai nedaugelis mūsų buvo darę.“
... Privatus asmuo galėjo užsidirbti milijonus tik esant laisvos rinkos ekonomikai. Gorbačiovo pradėta perestroika Chodorkovskiui atvėrė puikias galimybes. Dėl aukštos padėties komjaunimo organizacijoje, jam vienam iš nedaugelio pasitaikė puiki proga menkaverčius sovietinius pinigus, iki tol naudotus tik prekių vidaus mainams, paversti tikrais. Gorbačiovas ne kartą yra atsisakęs duoti interviu apie Chodorkovskio veiklą... Karjeros pradžioje Chodorkovskis ir Nievzlinas net gyveno tame pačiame name: Nievzlinas gyveno pirmajame, o Chodorkovskis – antrajame aukšte. Tada jiedu ir parašė knygą „Žmogus su rubliu“: „Pelnas – mūsų kompasas. Jo didenybė kapitalas – mūsų vedlys, neabejotinai atvesiantis prie didelių pinigų. Mes tapsime milijardieriais ir galėsime konkuruoti su dešimčia turtingiausių Amerikos žmonių.“
[Chodorkovskio mama]: „Iš pradžių visus buvo apėmusi euforija. Tikėjomės, kad dabar viskas pasikeis. Jaunimas buvo nusiteikęs entuziastingai, taip pat ir Miša. O paskui... patys matot kuo visa tai baigėsi.“
Chodorkovskis 1988 - aisiais įkūrė Rusijoje pirmąjį privatų banką pavadinimu MENATEP. Šis pavadinimas buvo jaunimo mokslinės ir techninės kūrybos centro trumpinys – atminimo duoklė pirmiesiems komjaunuoliško verslo žingsniams. [Nievzlinas]: „Startinio kapitalo mes neturėjome. Mes jį užsidirbome. Tie pinigai buvo pajamos centro, kurį kūrė ir kuriam vadovavo Chodorkovskis. Šį kapitalą, kuris likdavo atskaičius mokesčius, mes panaudojome verslo tinklui kurti. Tuo metu bet kuris, turintis reikalingų žinių, atvykęs čia iš Europos arba Amerikos, galėjo užsidirbti didžiulius pinigus. Gal jie ir nebuvo tokie garsūs kaip mūsų MENATEP grupė, bet užsidirbdavo dešimtis ir šimtus milijonų švarių dolerių. Toks buvo laikmetis – galimybių metas.“ [Christian Michel – ankstyvasis verslo patarėjas]: „Viskas prasidėjo nuo to, kai vienas verslininkas iš Rusijos supažindino mane su keletu banką įkūrusių jaunų žmonių. Tai buvo 1988 – aisiais. Tam, kad atidarytum banką Rusijoje, reikėjo, viso labo, kokių 100 ar 150 tūkstančių ekvivalentinio kapitalo. Bet tokia suma rusams buvo milžiniški pinigai. Be to, jiems reikėjo konsultanto. Pavyzdžiui, jie netgi nežinojo, kas per daiktas yra ta čekių knygelė. Ir iš kur galėjo žinoti? Turbūt suprantate ką turiu omenyje? Juk iki 1989 – ųjų jie nebuvo lankęsi užsienyje. Rusų bankininkystė, tuo metu, buvo tarsi kitoje planetoje, smarkiai atsilikusi nuo bankų vakarų šalyse. Vis dėlto, aš nuvykau į Maskvą. Banko patalpos buvo tokios skurdžios, kad savininkai net nepanoro ten surengti susitikimo. Taigi išnuomojo kambarį Ukrainos viešbutyje tam, kad nepamatyčiau jų kabinetų. Baiminosi, kad susidarysiu apie juos nepalankų įspūdį.“
10 – jame dešimtmetyje nebuvo galima pradėti jokio verslo negavus valstybinių institucijų leidimo. Chodorkovskio MENATEP bankas turėjo išskirtinę privilegijuotą padėtį ir galėjo disponuoti ypač pelningais valstybiniais fondais. Man buvo iš ties įdomu sužinoti kaip jiems tai pavyko padaryti, todėl susitikau su buvusiu ekonomikos ministru Jevgenijumi Saburovu. Keista, tačiau jis buvo žinomas ir kaip poetas. [Jevgenijus Saburovas – buvęs ekonomikos ministras]: „Mus supažindino tuometinis Rusijos ministras pirmininkas Ivanas Silajevas. Jis man pristatė tuodu jaunus vyrukus - Chodorkovskį ir Nievzliną, kaip mūsų šalies viltį, kaip mūsų būsimą buržuaziją.“ [Michailas Brudnas]: „Niekas nežinojo kur rasti tą auksu grįstą kelią, išvesiantį sovietinę sistemą į kapitalizmą. Dažniausiai mes tiesiog mėgdžiodavome amerikiečius ir europiečius. Kodėl jie daro taip, o ne kitaip – Dievas težino. Juk, atrodo, kad daug paprasčiau galėtų būti kitaip. Taigi mes ieškojome naujų kelių – bandėme ir eksperimentavome. Vėliau, dažnai gerokai per vėlai, sužinodavome, kad reikėjo daryti būtent taip, bet ne iš karto ir ne visada. Valstybinės struktūros irgi darė tą patį, tik kiek blogiau: jos buvo mažiau suinteresuotos susigaudyti visame tame.“ [Jevgenijus Saburovas – buvęs ekonomikos ministras]: „Iš pradžių aš buvau nusiteikęs skeptiškai. Galvojau sau: o ko gi jiems reikia iš vyriausybės? Gal atėjo ko nors prašyti? Ir labai nustebau, paaiškėjus, kad iš vyriausybės jiems nieko nereikia – jokio bendradarbiavimo šia prasme ir nebuvo. Priešingai, jie norėjo man ir Silajevui papasakoti apie verslą. Žinoma, teoriškai mes tarsi ir viską žinojome, bet praktiškai verslu juk niekada neužsiiminėjome.“ [Christian Michel – ankstyvasis verslo patarėjas]: „Bankas sparčiai vystėsi, o Chodorkovskis buvo jo tarytum varomoji jėga: kai jis įeidavo į kabinetą, tai iškart pajausdavai, kad jis čia viršininkas. Kitaip tariant, tai buvo jis, su kuriuo norėjosi kalbėtis ir ne todėl, kad buvo išvaizdus, kaip kad kai kam atrodo, nes jis nėra aukšto ūgio ar fiziškai patrauklus, tačiau jo patrauklumą lemia ne fiziniai duomenys, o ypatinga jo skleidžiama aura.“ Vieną Chodorkovskio šalininkų trečdalį sudaro žmogaus teisių gynėjai, kitą trečdalį sudaro neoliberalai, o trečią – žmonės, laikantys jį labai išvaizdžiu. [C. Michel]: „Jis visai neturėjo patirties ir tą žinojo. 1990 – aisiais jis pakvietė mane skaityti paskaitų kursą apie ekonomikos ir bankininkystės pagrindus ir pats tas paskaitas lankė: ateidavo su Nievzlinu ir kitais, klausydavosi ir konspektuodavo, sekdavo ką kalba kiti. Tuo metu apie šį vaikiną jau nuolat kalbėjo Rusijos žiniasklaida. Vos po poros skambučių jis lengvai patekdavo į Gorbačiovo kabinetą.“
... [Nievzlinas]: „Chodorkovskis turėjo vieną iš sovietinių laikų paveldėtą, man atrodo, kad teigiamą bruožą, kurį aš irgi turiu ir kuris man nė kiek nemaišo: gyventi kukliau negu kad gali sau leisti arba, kitaip tariant – kontroliuoti vartojimą. Ir kai atsirado pinigų, daug pinigų, mes vis tiek nesiekėm iškilti viduriniosios arba aukštesnės viduriniosios klasės. Tada tokios nė nebuvo, bet jūs, turbūt, suprantate, ką noriu jums tuo pasakyti: mes nesiekėme būti oligarchai, nors, kiek vėliau, mums visgi prikabino tą etiketę: oligarchų su dideliais limuzinais, apsauga ir didelėmis vilomis.“
[C. Michel]: „Kurį laiką vadovaujantys banko darbuotojai su šeimomis gyveno nedideliuose kotedžuose, Pamaskvio vasarnamių kvartale, aptvertame aukštomis tvoromis. Trūko tik sargybos bokštelių. Ir nebuvo aišku: ar jie ten gyvena kaip kaliniai, ar taip saugosi nuo išorinio pasaulio. Tiesą sakant, aš manau, kad jiems buvo svarbu žinoti kas ir pas ką lankosi. Jie kartu gyveno ir sukūrė tokią tipišką sovietinę aplinką kur visada žinai ką veikia tavo kaimynas.“ [Jevgenijus Saburovas]: „Buvo kaip tik toks laikas, kai Maskvoje buvo nesaugu. Buvo įvykdyti keli pasikėsinimai į bankininkus, o Chodorkovskis atvažiavo pas mane be jokios apsaugos, o mašiną vairavo pats. Ir sako: važiuojam kur nors papietauti. Važiuojam sakau aš jam ir paklausiu jo ar šis nebijąs, kad jam kas nors gali atsitikti. O jis: jei nutiks, tai nutiks, o jei ne – tai ne. Jei mane (Chodorkovskį) norės nužudyti, tai apsauga neišgelbės.“ [Aleksiej Kondaurov – buvęs saugumo patarėjas]: „Atvažiuoja banditai į vieną banko skyrių ir tiesiai šviesiai sako: „jūs mokėsit mums pinigus, todėl, kad esate įsikūrę viename iš tų pastatų, kuriuos mes kuruojame.“ Kaip mes tokius klausimus spręsdavom? Mes kreipdavomės į Vidaus reikalų ministeriją ir susitardavom: rengdavom kartu tokias operacijas, kai banditai eilinį kartą atvažiuodavo, neva duodavome mes jiems pinigų, o milicija už pinigų prievartavimą čia pat juos ir sulaikydavo ir perduodavo teismui.“
Iki Berlyno sienos griūties, Aleksiej Kondaurovas buvo KGB generolas. Vėliau jis tapo Chodorkovskio apsaugos viršininku ir jo patikėtiniu, atsakingu už ryšius su valdžios struktūromis. Nė nemaniau, kad pajusiu simpatiją buvusiam KGB karininkui, kadaise uoliai medžiojusiam disidentus. Bet, paaiškėjo, kad ne viskas čia yra taip jau paprasta. Man papasakojo apie vieną vyruką iš Chodorkovskio komandos, kurį, po darbo, matydavo saunoje su žmonėmis iš priešų stovyklos. Tokių dviprasmiškų situacijų neišvengsi. Kad ir ponas Kondourovas: malonus, puikiai kalbantis vokiškai, tačiau šiandien jis darbuojasi jau opozicijos gretose.
Su buvusiu Chodorkovskio fakulteto dekanu susitikau chemijos instituto valgykloje. [Borisas Ponomarievas]: „Nė vienas iš rusų oligarchų neužsidirbo milijonų vien tik savo jėgomis. Visi jie vyriausybės veikos produktas... Leiskite man baigti. Štai kokią girdėjau istoriją. (Primoji Chodorkovskio žmona): „Borisai Aleksandravičiau, nereikia tikėti viskuo, ką jie kalba.“ Pats mačiau: po visą Maskvą važinėjo taksi su MENATEP logotipu ant durelių. Klausimas: kam?..  Ne dėl reklamos -tai buvo daroma dėl pinigų.“
[Jevgenijus Saburovas]: „Ar tam tikroms kampanijoms ir asmenims vyriausybė teikė pirmenybę? Taip. Taip, tokių pasitaikydavo. Iš tikrųjų, tai buvo siekiama sukurti grupę ypač turtingų žmonių. Taip pat buvo aišku, kam ši užduotis bus patikėta.“
Chodorkovskis įsigijo naftos koncerną JUKOS 1995 – aisiais labai abejotiname aukcione iš kurio buvo pašalinti beveik visi konkurentai. [Chodorkovskio laiško fragmentas iš kalėjimo, kurį atsiuntė šio dokumentinio filmo autoriui]: „Tiesa ta, kad tuo pačiu metu mes užsikrovėme ir 3 mlrd. skolą. Tada nė viena užsienio kompanija nebuvo pasirengusi rizikuoti ir suteikti mums kreditą arba įsigyti kompanijos akcijų. Man, žinoma, tokia jų pozicija buvo suprantama. Vis dėlto, šiandien yra keista, kad kai kas iš jų tą vadina valdžios viršūnių dovaną mums. Manau, kad tokie pareiškimai yra tiesiog nesąžiningi.“
Norėdamas sužinoti daugiau apie JUKOS įsigijimą, Londone susitikau su Dmitrijumi Gololobovu, kuris buvo vyriausiasis JUKOS juriskonsultas, o dabar gyvena emigracijoje Londone. Plika akimi matyti kaip jis ilgisi Rusijos. [Dmitrijus Gololobovas]: „Chodorkovskis susitarė su Jelcinu ir gavo JUKOS už 300 MLN. Profesionalų vertinimu, po kelių mėnesių, koncernas jau buvo vertas 6 MLRD. dolerių. 5 MLRD. JAV dolerių jis gavo už dyką. Niekas neabejoja jo organizaciniais gebėjimais, bet 5 MLRD. buvo gauti už dyką.“ [C. Michel]: „Rusijos vyriausybė ir Jelcinas turėjo 2 galimybes: parduoti tas kompanijas už pasaulinę kainą, kuri jokiam rusų verslininkui nebūtų įkandama, nes socialistinės ekonomikos sąlygomis tokio kapitalo sukaupti neįmanoma. Kitaip tariant, būtų tekę visą Rusijos pramonę parduoti užsieniečiams pasaulinėmis rinkos kainomis. Manau, kad jokia pasaulio vyriausybė, nei amerikiečių, nei britų, nei prancūzų neragino Jelcino vykdyti privatizaciją. Juk ir joms pačioms nebūtų priimtina visą šalies ekonomiką atiduoti į užsienio savininkų rankas. Taigi vienintelė alternatyva buvo atiduoti šias kompanijas rusų verslininkams.“ [Dmitrijus Gololobovas]: „O iš tikrųjų valstybė padarė štai ką – ji apgavo oligarchus. Pardavė valstybės turtą beveik pusvelčiui, bet nesuteikė jokių teisių. Savo turto jie parduoti negalėjo, nes viską kontroliavo Kremlius. “
Kartą per metus Jelcinas Kremliuje susitinka su turtingiausiais Rusijos verslininkais. [Chodorkovskio laiško fragmentas, rašytas kalėjime]: „Remdamasis savo, kaip buvusios stambiausios Rusijos naftos kompanijos vadovo patirtimi, manau, kad gerokai paprasčiau susitarti su saujele saikingai godžių valdininkų, nei su visuomeninėmis institucijomis.“ [kalba Jelcinas viename iš tokių susitikimų 1996 - aisiais]: „Kai mūsų investuotojai neinvestuoja savų pinigų...“ [Dmitrijus Gololobovas]: „Jie rėmė ir Kremlių. Jie sukišo Kremliui milijonus... Jie mokėjo prezidento administracijai... tas faktas buvo atskleistas keliuose teismo posėdžiuose.“ [Aleksiejus Kondaurovas]: „Aš dėl to smarkiai susiginčijau su Chodorkovskiu. Sakiau jam, kad korupcija smarkiai plinta ir ardo visuomenę. Jis paprieštaravo: „Ne, Aleksėjau Petrovičiau, per korupciją šita valdžia išsigims ir mes ją pakeisime kita.“ Atsakiau, kad nepavyks. Metastazės išplis ir pražudys šalį. Paaiškėjo, kad buvau teisus.“ [C. Michel]: „Chodorkovskis turėjo planą, turėjo viziją.  Jis iš tikrųjų buvo verslo kūrėjas. Ne šiaip siekė bet kokiomis priemonėmis pasipelnyti, paskui dingti ir įsikurti Londone ar kur kitur. Dar 1989 – aisiais jo tikslas buvo milžiniška korporacija, imperija. Jis siekė, kad toji imperija turėtų jo individualybės ženklą ir jis galėtų pasirašyti: „šitą sukūriau aš““.
Naujojo tūkstantmečio pradžioje Chodorkovskis pradėjo keistis. Pirmiausia, pasikeitė jo išorė: jis nusiskuto ūsus, nusipirko naujų kostiumų, pakeitė akinius. [Andriejus Vasilijavas]: „Jo poreikiai buvo gana kuklūs, bet jis turėjo didelių ambicijų.“ Susipažinau su Andriejumi Vasilijavu „Mayak“ kavinėje. Tą patį vakarą, kai Medvedevas buvo išrinktas prezidentu. Andriejus Vasilijavas laikraščio „Komersant“ vyriausiasis redaktorius. 2000 – aisiais Chodorkovskis paprašė jo surinkti JUKOS reklaminę kampaniją. [tas pats Andriejus kalba]: „Mane nusamdė, kad žodis JUKOS pasaulyje taptų taip pat atpažįstamas kaip kad „Katiuša“ ar „Pamaskvio vakarai“, ar kaip prancūziška daina „Nathalie“. Aš šį savo projektą pavadinčiau „Įsiviešpatavimas pasaulyje““. [Borisas Nemcovas]: „Aš čia net pavartočiau terminą Jukosizacija, kuri būtų kriminalinio verslo transformavimas į vakarietiško modelio verslą.“
Benas Arisas - žurnalistas, rašantis verslo klausimais gyvena Maskvoje gyvena net 15 metų. jis teigiamai vertina putino laimėjimus, o jo pozicija Chodorkovskio atžvilgiu, primena principą „myliu nemyliu“ ir man tą sunku suprasti. [Ben‘as Aris‘as]: „Primink apie ką mes čia kalbame? Apie Chodorkovskio karjeros pradžią?.. Tuo metu, palyginti su dešimtimi aukščiausio lygio atstovų, jis buvo laikomas įžūliausiu korporacinio valdymo taisyklių laužytoju. Bet 1999 – ųjų – 2000 – ųjų laikotarpiu jo pozicija visiškai pasikeitė: iš beatodairiško korporacinio valdymo taisyklių laužytojo jis virto uoliu smulkiųjų akcininkų teisių gynėju, todėl visi, kurie investuodavo Rusijoje, į savo paketą įtraukdavo ir JUKOS. O dar svarbiau yra tai, kad jie uždirbo didžiulius pinigus: akcijų kaina stabiliai kilo ir pasiekė 60 JAV dolerių už 1. Visi iš to labai praturtėjo.“
2000 – aisiais amerikiečių viešųjų ryšių kompanijos patartas Chodorkovskis įsteigė „Atviros Rusijos fondą“ – organizaciją kurios tikslas buvo remti švietimą Rusijoje. Chodorkovskis investavo 100 mln. dolerių į universitetus, internatus ir žurnalistikos mokyklas. [Chodorkovskio mama]: „Jam svarbiausia buvo švietimas. Miša tikėjo tuo, kad demokratijos negalima primesti iš viršaus – jos poreikis turi kilti iš apačios. Kai žmogus išsilavinęs - jam kyla minčių: jis ima domėtis įvairiais dalykais. Tokia buvo svarbiausia jo idėja“... [Jevgenijus Saburovas]: „Mano bičiulis pramoninkų sąjungos koridoriuje paklausė vieno labai turtingo žmogaus: „ar ketini aukoti švietimui?“ Tas atsakė: „Nė už ką. Ketinu aukoti tik sergantiems vaikams. Švietimas – jau ideologija. Štai, Chodorkovskis finansavo švietimą na ir kas iš to išėjo?““ Žurnalistė Irina Jasina padėjo Chodorkovskiui sukurti programą Atviros Rusijos fondui. [Irina Jasina]: „Iki tam tikro laiko JUKOS veikla taip pat nebuvo skaidri: jie nepaisė smulkiųjų akcininkų interesų, neskelbė ketvirčio ataskaitų, kaip kad yra įprasta vakaruose. Tai buvo iš pradžių. O paskui, po įvairiausių skandalų ir ginčų, Chodorkovskis, kuris, kitaip nei dauguma, mokydavosi iš savo klaidų, suprato, kad jeigu kompanijos veikla taps skaidri, aiški ir suprantama, tai ji pritrauks pinigų srautus. Toks buvo verslo planas.“ [Benas Arisas]: „Apie 2002 – uosius Chodorkovskis jau tapo turtingiausiu pasaulio žmogumi tarp tų, kuriems dar nėra 40 – ies. Tai buvo JUKOS klestėjimo metas: akcijų kaina pasiekė neregėtas aukštumas, o visi tik ir kalbėjo apie Chodorkovskio efektą, apie jo teigiamą įtaką Rusijos verslui, novatorišką mąstymą, rodantį efektyvaus korporacinio valdymo vakarietiškų standartų, apskaitos, verslo praktikos ir etikos privalomus. Jo viešųjų ryšių mechanizmas veikė visu pajėgumu. Skelbdamas apie socialinių ir jaunimo programų plėtrą, investicijas labdarai, politikai, partijoms, mokslo institutams... Atėjęs imti iš Chodorkovskio interviu, paklausiau jo: „Kaip jaučiatės būdamas turtingiausiu pasaulio žmogumi, kuriam dar nėra nė 40 metų?““ [Igor Jurgens – Prezidento Medvedevo patarėjas ekonomikos klausimais]: „Kasdienio jo gyvenimo poreikiai visada buvo gana kuklūs. Jis nevairavo Ferrari‘o, nevilkėjo Versace‘io ar kitų prabangių drabužių... Tokie dalykai jo visai nedomino. Antra vertus, jis elgėsi kaip arogantiškas naftos imperijos lyderis, savo reikšmingumu prilygstantis „exxonmobil“ imperijos savininkams. Ar jis buvo teisus taip manydamas? Intelekto ir finansų mąstymo požiūriu taip, jisai buvo teisus. Bet ar jis buvo teisus užimdamas tokią poziciją rusiško elito atžvilgiu? Ne. Čia buvo jo klaida. Rusijos elitas tokiai elgsenai dar nebuvo pasirengęs.“
[2000 - aisiais kalba nesenai išrinktas prezidentas Putinas]: „Federalinės Saugos Tarnybos agentų grupė, kurią jūs komandiravote dirbti vyriausybės priedangoje, pirmame etape savo užduotį įvykdė sėkmingai.“ [Aleksiej Kondaurovas]: „Putino ir Chodorkovskio santykiai buvo normalūs. Jiedu reguliariai susitikdavo ir aptardavo įvairius klausimus. Mūsų santykiai su vyriausybinėmis struktūromis irgi buvo geri. Juk, šiaip ar taip, korporacija buvo išties galinga. Stiprumu jai neprilygo jokia kita korporacija Rusijoje. JUKOS kompanija buvo stambiausia mokesčių mokėtoja šalyje. Mokesčių mes mokėjome daugiau ir už Gazpromą, nepaisant to, kad ši kompanija gerokai už mus didesnė. Štai todėl federalai mūsų atžvilgiu buvo labai palankiai nusiteikę.“ [Dmitrij Gololobov]: „Putinas jiems sakė: „Vaikinai, į politiką jūs nesikiškit. Ar visi sutinka?“ Visi palinksėjo galvomis ir sutiko, o tarp jų – ir Chodorkovskis. Jis nepasakė: „Gerbiamas ponai Putinai, politikos aš neatsisakysiu. Aš kandidatuosiu į Dūmą“. Jie ko nors panašaus nepasakė. Taigi jis sutiko, bet paskui savo pažado netesėjo“. 2003 – aisiais Chodorkovskis rėmė ir Boriso Nemcovo partiją. Nemcovas, taip pat kaip ir Kasparovas, vienas iš Rusijos opozicijos lyderių, yra įnirtingas Putino kritikas, visuomenės apklausos duomenimis jis laikomas seksualiausiu Rusijos politiku. [Borisas Nemcovas]: „2003 balandį įvyko privatus Chodorkovskio ir Putino susitikimas. Jiedu kalbėjosi apie rinkimus ir Putinas jo paprašė: „Neremkit opozicijos““. [Nievzlinas]: „Pirmiausia, jie iš mūsų visiškai neteisėtai atėmė sanatoriją Sočyje pavadinimu „Leninas“, kuri vėliau buvo pavadinta Rusija. Tai buvo, mano galva, viena geriausių, jeigu ne pati geriausia iš visų Sočyje esančių sanatorijų. Visi kalbėjo, kad ją atėmė Putino nurodymu, o tiksliau pasakius, jos žmonos pageidavimu. Jai labai patiko ši nuostabi vieta. Chodorkovskis jokių veiksmų nesiėmė. O ką gi jis galėjo padaryti: atėmė tai juk Kremlius.“
Kartą per metus, Putinas Kremliuje susitinka su turtingiausiais šalies verslininkais... [Nievzlinas]: „Chodorkovskio iš tiesų paprašė užsiimti korupcijos klausimu Kremliuje (veikiausiai, tai įvyko 2003 – ųjų vasario 19 - ąją). Pamenu, jis smarkiai abejojo: kalbėti apie tai, ar nekalbėti. Bet, iš esmės, tą padaryti reikėjo.“ [Aleksandras Temerko – buvęs JUKOS viceprezidentas]: „Maža to, Valošinas pasakė: „Miša (Chodorkovski), bus televizija. Mes duosime televizijos darbuotojų komandą tam, kad parodytų būtent tai, ką reikia“. Ir Putinas visai normaliai į tai reagavo.“ [Aleksiej Kondaurovas]: „Paskutinis lašas, nulėmęs jo likimą, buvo susitikimas su Putinu. Kai jis pasakė: „Mes tą korupcijos procesą pradėjome, tai mes jį ir turime užbaigti““. [Igor Jurgens]: „Aš dalyvavau tame susitikime ir, turiu pripažinti, kad Chodorkovskis elgėsi arogantiškai. Būsiu objektyvus ir pasakysiu: jis sėdėjo priešais prezidentą ir faktiškai apkaltino jį dangstant korupciją valstybės kontroliuojamoje naftos kompanijoje. To jau buvo per daug. Juk galėjo pasirinkti kokį nors subtilesnį ir ne tokį tiesmuką būdą. Nors tai, ką jis kalbėjo, buvo tiesa.“ [o štai, ką kalbėjo Chodorkovskis]: „4 organizacijų ekspertų išvados dėl korupcijos masto Rusijoje yra beveik vienodos. Suma siekia maždaug 30 mlrd. dolerių.“ [Putinas atsako]: „Štai jūs užsiminėte apie „Rosneft“ ir sandorį su „Severneft“. Manau, „Rosneft“ direktorių tarybos pirmininkas turi kaip nors reaguoti į tai, ką jūs pasakėte ir išsiaiškinti. Antra vertus, kai kurie dalykai yra juk akivaizdūs: „Rosneft“ – valstybės valdoma kompanija , kuriai reikia gausinti savo resursus, nes esamų nepakanka. O štai kitos naftos kompanijos, tokios kaip kad JUKOS, turi jų perteklių. Kaip kompanija juos sukaupė? Šitą klausimą šiandien ir aptarsime, o taip pat aptarsime ir klausimus, susijusius su mokesčių mokėjimu arba nemokėjimu. Mes šia tema jau esame su jumis kalbėję, beje, visai neseniai. Imkime kad ir jūsų kompaniją: jai buvo kilę sunkumų dėl nesumokėtų mokesčių. Vis dėlto, turiu pripažinti, kad JUKOS vadovybei pavyko susitarti su mokesčių tarnyba, buvo atsižvelgta į visas pretenzijas ir problemos su valstybe sėkmingai sprendžiamos. Bet kaip gi tos problemos kilo? Gal todėl į mokestinės teisės studijas stoja po 4-5 žmones į vieną vietą. Taigi aš atmušu kamuoliuką atgal į jūsų lauką.“ [Kondaurov‘as]: „Pamatęs visa tai per televiziją, pasakiau žmonai: „Viskas. Mums galas.““ [Jevgenij Saburov]: „Putinas jautė Chodorkovskio jam metamą iššūkį, tam tikrą pasipriešinimą, netgi sakyčiau – pranašumo demonstravimą. Ribotas žmogus už tokį dalyką atleisti negali... Ir štai jo atsakas į mestą iššūkį: paruoštas gaidukas, bet dar ne šūvis. Šūvis, tai vis dėlto, yra siekis atimti JUKOS.“
2003 – aisiais padažnėjo kelionės į JAV. [Igor Jurgens]: „konflikto įkarštyje jis nuvyko pas Jurgį Bušą vyresnįjį, prašydamas padėti užmegzti glaudesnį bendradarbiavimą su Exxon korporacija. Manau, kad griebdamasis tokios taktikos, jis peržengė visas leistinas santykių su priešininkais ribas.“ 2003 – ųjų vasarą Aleksandras Temerko vedė derybas dėl galimo JUKOS ir stambiausių JAV kompanijų apsikeitimo akcijomis. 10 – ajame dešimtmety jis dirbo gynybos ministerijoje ir nuo tada palaikė su vyriausybe gerus santykius. Nors, antra vertus, tie santykiai gal ir nebuvo tokie geri, nes jis, kaip ir daugelis kitų buvusių JUKOS vadovų, šiandien leidžia laiką tuščiame biure Londone, laukdamas permainų. [Aleksandras Temerko]: „Mes buvome sudarę sutartį su 2 stambiomis JAV korporacijomis: Exxon ir Chevron. Tie susitarimai buvo labai rimti.“ [Joschika Fischer‘is]: „Žinoma, JAV turi interesų naftos pramonėje ir didelės kompanijos savo ruožtu yra tiesiogiai susijusios su politine valdžia. Juk ir JAV prezidentas, ir Dikas Čeinis, anksčiau buvo susiję su naftos verslu. Būtų buvę idealu su JUKOS pagalba išeiti į pasaulinę rinką. Bet kokia galimybė sudaryti naudingus sandorius taip užsitikrinant pelną ir platesnę perspektyvą, be jokios abejonės, labai vilioja. Ir tą galima pasakyti ne tik apie Rusiją“. [Dmitrijus Gololobovas]: „Žinoma, Kremlius reagavo atitinkamai: „Nieko sau! Kaip miela! Jie dykai gavo aktyvus, o dabar ką daro: viso gero, buvo labai malonu, o dabar mes jau nusiplauname rankas, sukursime bendrą įmonę su JAV, semsime milijardus o jus pamiršime. Tai jau ne!““.
Sukrėsdama visą Rusijos akcijų rinką, JUKOS akcijų vertė krito 7 mlrd. JAV dolerių, kai buvo suimtas Platonas Lebedevas ir nugabentas į specialų įslaptintą kalėjimą. Lebedevas buvo antrasis žmogus kompanijoje ir turtingiausio Rusijos žmogaus (Chodorkovskio) dešinioji ranka. Šio keturiasdešimtmečio oligarcho turtas – 8 mlrd. JAV dolerių. [Mikhailas Brudno]: „Platono suėmimas priminė įkaito paėmimo operaciją. Greičiausiai taip ir buvo. Tokiais veiksmais buvo bandoma daryti spaudimą Chodorkovskiui. Tada Chodorkovskis man pasakė: „tu išvažiuok, kad nebūtų daugiau įkaitų“. Aš išvykau.“
[Chodorkovskis kalba 2003 – ųjų spalio 6 - ąją]: „Kalbant apie mane asmeniškai, kartoju: politiniu emigrantu aš nebūsiu! Dėl to nebus jokių derybų.“
[Aleksander Temerko]: „Jei Chodorkovskis būtų išsigandęs ar bent jau suvaidinęs, kad išsigando, tai greičiausiai, viskas tuo ir būtų pasibaigę.“ [Kondaurov‘as]: „Jam siūlė: „duodi mums 100 mln. ir mes paliekame tave ramybėje.“ O kodėl? Galų gale, jo kompanijos veikla buvo skaidri. Chodorkovskis sako: „Kokius 100 mln.? Turiu visas audito ataskaitas. PriceWaterhouse auditas viską tikrina. Kodėl turėčiau? Viskas sumokėta.““
[pirmasis Chodorkovskio sūnus]: „Buvo 2003 – ųjų rugsėjo pabaiga. Jis lankėsi JAV ir dienai užsuko į Bostoną pažiūrėti kaip aš įsikūriau koledže. Atrodo, kad jis atvyko iš Vašingtono ir praleido čia tik parą. Žinojo, kad jeigu grįš į Rusiją, bus suimtas... Aš paklausiau ar jis tikrai apsisprendė grįžti. Jis atsakė: „Taip, žinoma, aš skrendu atgal“. Daugiau šiuo klausimu diskusijų nebuvo. Aš niekada nesvarstau tėvo sprendimų. Jam sunku ką nors patarti ar dėl ko nors su juo ginčytis. Jis yra labai valdingas vyrukas.“
[3 dienos prieš suėmimą. Chodorkovskis]: „Dabar aš vėl imsiu važinėti po regionus. Reikia pristatyti regionuose mūsų kompaniją...“
[2 dienos prieš suėmimą. Chodorkovskis]: „Vien dalyvaudami rinkimuose pilietinės visuomenės nesukursime. Bet tai būtų pirmas žingsnis kelyje į normalią valstybę, kurioje būtų gera ne tik dirbt, bet ir gyventi. Padarykime tą kartu. Ačiū.“
[1 diena prieš suėmimą. Chodorkovskis pokalbių laidoje. Žurnalistas jo klausia]: „Tuo metu, kai prokuratūra atliko kratas JUKOS būstinėse, jūs lankėtės Amerikoje. Nepaisant to, nedvejodamas grįžote į Rusiją. Ar nebuvo baisu? Nebijojote, kad prie trapo jūsų lauks tokie augaloti vyrukai su antrankiais? “ [Chodorkovskis]: „Deja, mūsų šalis dar negali pasigirti sukūrusi tikrą pilietinę visuomenę, todėl niekas nėra apsaugotas nuo žmonių su antrankiais.“
[Nievzlinas]: „Aš nesu įsitikinęs, kad Chodorkovskio įkalinimas buvo JUKOS nusavinimo plano dalis. Galbūt, pradžioje visokiomis užuominomis leidę suprasti, kad jis turi išvykti ir negrįžti, jie tikėjosi, kad jam užteks sveiko proto ir gal net būtų pametėję vieną kitą milijardą atsisveikinimo proga kaip padorūs žmonės. Bet, galų gale, jie suprato, kad Chodorkovskis į užuominas nereaguoja, o atvirai apie tai kalbėti su juo niekas nenorėjo, juk jis nebuvo vienas iš jų šutvės, tada jį ir suėmė.“ [Igor Jurgens]: „du trečdaliai Rusijos verslo magnatų sėdėjo viename kabinete su amerikiečiais, kai ten įėjo žmogus ir pranešė, kad suimtas Chodorkovskis. Mes ėmėme tą aptarinėti ir tada paklausėme ką apie tai mano amerikiečiai. Stojo nejauki tyla. Niekas tuo klausimu nenorėjo kalbėti.“
Tą pačią dieną, kai buvo suimtas Chodorkovskis, 7 turtingiausi rusai išvyko iš Maskvos, baimindamiesi, kad dabar atėjo jų eilė. [Irina Jasina]: „Tam, kad išgąsdintum vilkų rują, nebūtina išgalabyti juos visus: pakanka sunaikinti patį gražiausią, sumaniausią ir greičiausią – jų vadą.“ Per pirmąjį teismo procesą Chodorkovskis buvo apkaltintas vengimu mokėti mokesčius.
[Žurnalistai klausia advokato]: „Kaip jaučiasi Chodorkovskis?“
[Anton Drel. advokatas]: „Chodorkovskis jaučiais normaliai. Jis ką tik kelias valandas tarėsi su advokatais, taip pat ir su manimi. Dėl sąlygų sulaikymo izoliatoriuje jokių skundų ar pretenzijų neturi. Vienutė, į kurią buvo perkeltas, yra išties nebloga. Žinoma, jis laikomas griežtai izoliuotas, bet sąlygos tikrai pakenčiamos.“
[Protestuotojai skanduoja]: „Rusija be Putino!.. Reikalaujam laisvų rinkimų!..
Daugelis rusų mano, kad žmonės išeina mitinguoti į gatves tik jeigu jiems kas nors sumoka. Keista, tačiau tarp demonstrantų aš mačiau daugiausia bebaimius pensininkus ir tik vieną kitą milijonierių. Maskvos menininkų kavinėje susitikau su jauniausiu opozicijos lyderiu Ilja Jašinu: „Klausiate apie bandymą jį ištraukti. O ką jūs siūlote: surengti ginkluotą šturmą ir užpulti kalėjimą, kuriame jis laikomas? Mes darome ką galime: stengiamės spausti valdžią, organizuojame protesto akcijas, renkame parašus, rengiame kampanijas internete, elgiamės kaip dera civilizuotai opozicijai. Nesame koks partizanų būrys ar Chodorkovskio išlaisvinimo armija.“
[Jevgenijijus Saburovas]: „Vienas vokiečių žurnalistas man pasakojo, kad Vokietijos buvęs kancleris Schroder‘is paklaustas kodėl tyli dėl Chodorkovskio, atsakė: „Čia vyrų reikalas. Kaip suprasti „vyrų reikalai?“ Ar čia du berniūkščiai kieme marmuzes daužo? Tokie dalykai, matant visam pasauliui.“ [Schroder‘is]: „Pastebėjau, kad daugelyje laikraščių, vokiečiai aktyviai reiškia savo nepritarimą. Bet nereikia pamiršti, jog dar ne taip seniai ir mums reikėjo pagalbos iš išorės, kad taptume tikrais demokratais. Chodorkovskio atvejo aš nekomentuosiu. Turiu atsižvelgti į tai, ką teigia Rusijos vyriausybė: „Nesumokėti mokesčiai“. Jokia valstybė su tuo nesitaikstytų ir tokius veiksmus persekiotų. Bet išsiųsti į Sibirą?.. Žinoma, mes irgi pasodintume jį už grotų, bet juk ne Sibire. Sibiro mes neturime ir ačiū Dievui.“ Netrukus po to, kai pasibaigė kanclerio kadencija, jis tapo pagrindiniu rusiškos energetikos eksporto lobistu. [Irina Jasina]: „Jūsų Merkel irgi bandė ginti žmogaus teises. Putinas ją nusivežė į Tomską, parodė Sibiro naftos gavybos plotus ir ji nusiramino. Matyt Ruhrgas, BASF ir kiti koncernai padėjo jai persigalvoti. „Angela, gal iš proto išsikraustei? Tu jam apie žmogaus teises, o jis mums užsuks dujas. Ką tada darysim?““ [Aleksander Rahr – Vokietijos CFR (Užsienio Reikalų Tarybos atstovas]: „Tik Vakarai yra suinteresuoti Chodorkovskio išlaisvinimu. Rusijoje toks žingsnis būtų vertinamas negatyviai, nes daugeliui jis ten įsikūnija oligarchinį ir grobikišką 10 – ojo dešimtmečio kapitalizmą. Be to, Chodorkovskio paleidimas iš kalėjimo būtų vertinamas kaip silpnumo apraiška ir nuolaidžiavimas Vakarams. Taigi jam tiesiog nepasisekė.“ [Irina Jasina]: „Gerai prisimenu vieną laišką, kurį jam siūlė pasirašyti. Laiške, adresuotam prezidentui Putinui, jis, iš esmės, pripažintų savo kaltę: „Pone šeimininke, prašau nubausk mane viešoje vietoje, Raudonojoje Aikštėje. Ir aš daugiau niekada nesikišiu į politiką.“ Pamenu tą laišką. Keista buvo istorija. Laiškas man į rankas pateko visiškai atsitiktinai. Kaip supratau, jis apskirtai neturėjo pas mane atsidurti. Perskaičiusi negalėjau patikėti savo akimis. „Kas čia?“, - paklausiau, o kažkas man paaiškino: „Chodorkovskis nori sužinoti jūsų nuomonę: pasirašyti jam ar ne.“, - sakau žinoma, kad ne ir negali būti jokių abejonių. Nors, tam tikra prasme, tai buvo tik iliuzijos. Dabar, praėjus 4,5 metų, pasakyčiau: „Miša, pasirašyk viską ko tik pareikalaus, kad tik išeitum į laisvę.““ [Nievzlinas]: „Šiandien esu visiškai tikras, kad tai buvo kriminalinis Kremliuje gimęs planas kaip atimti iš mūsų JUKOS naftos kompaniją.“ [Joschka Fischeris]: „Reikalas buvo susijęs su JUKOS kompanijos nuosavybės teisėmis. Ir vienas kompanijos bendraturtis užsienyje pateikė ieškinį Teksaso teismui. Buvo keliamas klausimas: kaip gali būti perduotos JUKOS nuosavybės teisės? Buvo surengtas susitikimas, kuriame dalyvavo tuometinis Vokietijos kancleris Šrioderis, Putinas, Rusijos URM ministras ir aš (tuometinis Vokietijos URM ministras). Susitikimas vyko laive, prišvartuotame Hamburgo uoste... Mes sėdėjome viduje. Putinas atrodė puikiai nusiteikęs. Jis pasakė: „Rytoj jūs pamatysit kaip viskas veikia.“ Ir, būtent tądien, JUKOS atsidūrė aukcione. Netikėtai iš kažkur atsiradusi grupė investuotojų iš Novosibirsko, o gal Irkutsko (? nesvarbu) pateikė savo siūlymą ir gavo JUKOS valdymo teises. Tada jie pardavė kompaniją Rosneft, o patys neaišku kur dingo. Kartu neliko ir adreso, kuriuo būtų galima įteikti civilinį ieškinį iš Amerikos, o Rosneft tik skėsčiojo rankomis: „mes nesuprantame apie ką jūs kalbate. Kompaniją įsigijome teisėtu būdu. O jeigu turite klausimų tai neegzistuojančiai investuotojų grupei, tai čia jau ne mūsų rūpestis.“ Taigi visas šitas reikalas, bent jau teisės požiūriu, įtarimų dėl sukčiavimo nekėlė.“
... Po metų JUKOS kompanija bankrutavo ir buvo išbraukta iš prekybos registro. [Chodorkovskis rašo iš kalėjimo]: „Žmonės Kremliuje baiminasi, kad išėjęs iš kalėjimo griebsiuosi keršto. Tie neišmanėliai sprendžia apie kitus pagal save. Galite nusiraminti: neketinu sekti grafo Montekristo pėdomis.“ [Nievzlinas]: „Mums reikia pinigų: kompensacijos. Ir ne todėl, kad pinigų neturėtume, laimė, kad dalį išsaugoti pavyko, bet vis dėlto, jie mus apvogė pasisavindami didžiules sumas – mūsų JUKOS naftos kompanijos dalį. Kodėl turėtume jiems tai dovanoti? Tegul sumoka. Turiu galvoje ne biudžetą, o tam tikrus žmones. Tie pinigai pateko ne į biudžetą, o į jų kišenes.“ Buvę JUKOS vadovai pateikė Rusijai 100 mlrd. dolerių ieškinį kaip kompensaciją už JUKOS ekspropriaciją. 2010 – ųjų pavasarį Rutopos teisingumo teismas ieškinį pripažino teisėtu.  
-           [Žurnalistas klausia Putino]: kada Chodorkovskis bus išleistas į laisvę?
-          [Putinas] Aš visai neseniai buvau Prancūzijoje ir ten manęs paklausė to paties. Jums žinomas asmuo, teismo sprendimu, šiuo metu, atlieka bausmę laisvės atėmimo vietoje. Deja, tačiau niekas kažkodėl neprisimena, kad bausmę atlieka ir vienas iš JUKOS kompanijos apsaugos viršininkų. Juk akivaizdu, kad jis gynė kompanijos interesus ir veikė savo šeimininko nurodymu. Kaip būtent veikė? 5 nužudymai jau įrodyti. Ko reikalavo Nefteyyugansko meras, miesto, kuriame buvo sutelkta gamybinė JUKOS veikla. Ko meras norėjo? Kad mokesčiai būtų sumokėti. Jį nužudė. Šie nusikaltimai jau įrodyti tyrimo ir teismo proceso metu. Nepamirškime to.
[Ben Aris]: „JUKOS Maskvos centre, už kampo nuo Lubiankos, turėjo savo klubą. 10 – ojo dešimtmečio viduryje, Chodorkovskis su draugais ir kolegomis ten šventė savo gimtadienį. Vakarėliui įsisiūbavus, įėjo du žmonės ir pranešė Chodorkovskiui, kad nušautas Nefteyyugansko meras. Nužudytas per Chodorkovskio gimtadienį. Peršasi gana nemalonios išvados. Išgirdęs tą žinią, Chodorkovskis baisiai įniršo ir ėmė šaukti. Tas meras buvo nesukalbamas žmogus, nuolat konfliktavo su JUKOS, darė visas įmanomas kliūtis ir suprantama kodėl. JUKOS bandė perimti naftos kompaniją, kuri maitino visą miestą. Meras, žinoma, stengėsi jiems kaišioti pagalius į ratus ir jam neblogai sekėsi. O nužudžius jį, viskas buvo užbaigta labai sklandžiai. Chodorkovskis niršo. Jis suprato, kad tą žmogžudystę jam nuolat primins ir net kaltins jį.“  Žurnalistas Archangelskis užduoda Putinui klausimus apie Chodorkovskį. [Aleksandras Archangelsky‘s]: „Į pirmą klausimą Putinas atsakė kaip visuomet įprastai. Esą, kad byla, kai tik buvo pradėta, jie nė neįtarė, kad čia ne tik ekonominis, bet ir kriminalinis nusikaltimas. Kad JUKOS vadovai tiesiogiai įsakinėjo žudyti žmones ir ne man juos teisti. Man regis klausimą riekėtų kelti kitaip: ar kaip sako Putinas, tie žmonės yra susiję su nužudymais, ar ne. Aš tikiuosi, beveik esu tikras, kad pats Chodorkovskis čia nėra įsivėlęs. Na o dėl kitų stambių magnatų, tai smarkiai abejoju.“
[Chodorkovskis rašo iš kalėjimo]: „Žvelgiant iš šiandienos pozicijų, mes nesilaikėme etikos normų. Tas tiesa. Ir kai kurias moralės normas stengėmės pakreipti savo naudai. Bet mūsų moralės standartai atitiko to laikotarpio, kuriame tada gyvenome, normas.“
[žurnalistas/filmo autorius]: „Ką tik perskaičiau, kad Londone buvo mėginta nunuodyti buvusį Federalinio Saugumo agentą Aleksandrą Litvinenką ir kad jo šansai išgyventi labai menki.“ Nedelsdamas apieškojau savo kambarį: patikrinau visus kištukus, lizdus, priešgaisrinę signalizaciją ar ten neprikišta blakių. Iš Vokietijos elektroniniu paštu plūdo pranešimai: grįžk, negerk arbatos ir t.t. Kitų nervingumas persidavė ir man. Paprašiau vieno vokiečių žurnalisto patrimo kaip įveikti apėmusią baimę. Jis pastūmė man alaus bokalą ir nuramino: mums nieko nenutiks, juk mes vokiečiai.
Londone man sakė, kad prieš pat mirtį Litvinenka buvo nuskridęs į Izraelį perduoti Nievzlinui informacijos apie tikruosius Nefteyyugansko mero žudikus. Kadangi pinigų kelionei į Izraelį neturėjau, tai susisiekiau su Nievzlinu per Skypą:
-          [Nievzlinas] Aš, regis, buvau pasakojęs, kad jis regis buvo atskridęs pas mane prieš 3 mėnesius iki jo nužudymo. Jis man paliko kai kuriuos dokumentus, įrodančius kas iš tiesų įvyko ir kas slypi už man metamų kaltinimų. Juk anksčiau jis (Litivinenka) dirbo KGB ir iš savo buvusių bendradarbių sužinojo, kas iš tikrųjų nutiko Nefteyyugansko merui.. Taigi jis man kai ką paliko: vardus ir kitokios medžiagos, įrodančios, kas nužudė Nefteyyugansko merą ir kodėl.
-          [Filmo autorius/Žurnalistas] Kodėl gi jūs šia medžiaga nepasinaudojote, kad išgelbėtumėte...
-          Paprašiau savo advokatų tą medžiagą perduoti į Izraelio policiją ir Scotland Yard‘ui. Tą aš padariau.
[Mikhail Brudno]: „Žinote kaip sakė Stalinas: „Jeigu priešas nepasiduoda – reikia jį nužudyti““...
Tuoj po Chodorkovskio suėmimo dar per 100 vadovaujančių JUKOS darbuotojų buvo sulaikyti arba pabėgo iš šalies... Leonidas Nievzlinas už akių nuteistas kalėti iki gyvos galvos už nužudymo organizavimą. Interpolas išdavė jo arešto orderį beveik visose pasaulio šalyse. [Mikhail Brudno]: „Manęs pažįstami klausia ar nenorėčiau grįžti. Atsakau, kad ne, tada paklausia ar grįžčiau jei viskas pasibaigtų. Atsakau, kad niekada.“ [Dmitrijus Glolobovas]: „Kaip ir kiti buvę JUKOS vadovai, aš turiu likti čia, nes manęs ieško Interpolas. Į Maskvą grįžti negaliu, bet... kaip mes sakome, geriau jau būti laisvam čia, negu sėdėti Maskvos kalėjime.“ [pirmasis Chodorkovskio sūnus]: „Divulėliau... aš įstrigau čia, Jungtinėse Valstijose. Ir niekada nebegrįšiu. Negaliu pamiršti, kad tėvas sėdi Sibiro kalėjime. Tėvai man griežtai prisakė negalvoti apie grįžimą.“ Pavelas (Chodorkovskio sūnus) nesimatė su tėvu nuo pat jo suėmimo dienos. Sužinojęs koks prislėgtas jis jaučiasi dėl jį pasiekiančių nemalonių žinių apie tėvą, norėjau kuo greičiau su juo pasikalbėti. Norėjau pamatyti, kaip jis reaguoja į visa tai. [Chodorkovskio sūnus]: „Praėjo penkeri metai... Viską priimi jau nebe taip skausmingai. Negaliu tvirtinti, kad pyktis atlėgo, bet... Man sunku parinkti tinkamus žodžius ir paaiškinti jums kodėl aš toks ramus.“
JUKOS gyvenvietėje Žukovkoje, netoli nuo Rubliovkos prospekto, liko gyventi tik buvusios Nievzlino ir Lebedevo žmonos. 5 iš 7 buvusiems kompanijos vadams priklaususių namų stovi tušti, o darbuotojai, prižiūrintys parką ir baseiną, liko. Jie šildo tuščius namus ir šluoja 50 automobilių pritaikytus garažus, kurie jau senai nenaudojami. Čia dirbantis Jurijus man pasakojo, kad jie netgi reguliariai pakeičia konservuotą maistą slėptuvėje, skirtoje pasislėpti nuo atominės bombos. Viskas čia tvarkinga ir paruošta šeimininkų sugrįžimui.  
[studentas Antonas]: „Aš keliauju prie Baikalo. Tam jau sugaišau 7 paras. O tada pagalvojau, Dievulėliau, nuo čia juk tik 1 100 km. iki Chit‘os, kur vyksta Chodorkovskio teismas. Nusprendžiau sukarti tą nelemtą 1 100 km. O kodėl gi ne? Taip atsidūriau čia. Manau, kad jis buvo geriausias iš jų visų, iš oligarchų. Kitaip tariant, jis buvo geriausias iš blogiausių. Juk oligarchų gerais žmonėmis nepavadinsi, taip pat ir teisingais ar paisančiais įstatymų. Bet jis tikrai buvo iš jų geriausias.“
Prie pat Kinijos sienos, apsuptas krasnokaminsko kalvų, stovi kalėjimas, kuriame laikomas (buvo) Chodorkovskis...
[Chodorkovskis rašo iš kalėjimo]: „Igorio Gniezdilovo padėtis tiesiog beviltiška: jeigu jam nepavyks tuojau pat išeiti iš kalėjimo, tai iš jo atims mažąjį sūnelį ir jis jo daugiau niekada nebepamatys. Todėl jis ir sutiko kalėti vienoje kameroje su manimi. Jie pažadėjo išleisti jį į laisvę, jeigu jis meluos apie mane.“ [Igor Gniezdilov‘as duoda interviu jau laisvėje]: „Žinot, reikia turėti tvirtą charakterį, tvirtą dvasią. Chodorkovskis sako, kad aš dvasios stiprybe nepasižymiu. Mes su juo susilažinom. Jis įsitikinęs, kad po 3 mėnesių aš vėl grįšiu į kalėjimą... Kiti kaliniai nežino, kas darosi šiame kalėjimo sektoriuje. Todėl mano, kad čia kaliniai naudojasi privilegijomis, o jau Chodorkovskis, tai turi ir kompiuterį, juodus ir raudonus ikrus kabina šaukštais... ir kai aš pasakiau, kad kaip yra iš tikrųjų, jie patyrė kažką panašaus į šoką... Sutinku su jumis, kad kažkam jis iš tikrųjų trukdo... (ilga pauzė su šypsenėle)... Gal jei tai būtų kita šalis, tai papasakočiau kiek daugiau. Bet juk suprantate... Gyvenimas man duotas tik vienas ir be to gyvenimo aš daugiau nė velnio neturiu. Gyvenimas brangus žodis, bet šiandien, Kirilai, gyvybė – pigi. Gyventi brangu, o gyvybė – pigi.“ [Chodorkovskis]: „Aš jaučiuosi dėkingas kalėjimui. Tam tikra prasme, čia jaučiuosi laisvesnis, nei tada, kai buvau kompanijos galva. Čia esu atsakingas tik už save. Čia supratau, kad turto, ypač didelio turto valdymas automatiškai nedaro žmogaus laisvo. Kaip JUKOS bendraturčiui, man teko dėti milžiniškas pastangas, kad tą turtą išsaugočiau. Turėjau atsisakyti visko, kas galėtų kelti pavojų mano turtui. Taip pat turėjau įsprausti save į griežtus rėmus, nes būtent kalbėdamas atvirai, sakydamas teisybę ir galėjau sukelti tą pavojų. Reikėjo daug ką ignoruoti ir su daug kuo taikstytis, kad išsaugočiau man priklausantį turtą ir jį pagausinčiau. Ne tik aš kontroliavau turtą, bet ir turtas kontroliavo mane.“             
[Dmitrijus Gololobovas]: „Jis yra generolas. Nuo šito negali išsiginti ir to pakeisti. Jis visada bus JUKOS galva, tų žmonių lyderis ir visada bus už juos atsakingas. Šito niekas nepaneigs. Ir man, tiesą sakant, sakau tą nuoširdžiai kaip tikintis žmogus, man nusispjaut į Chodorkovskį: jeigu jis priėmė sprendimą sąmoningai, savarankiškai, tada taip, jis yra kankinys. Bet mano galva, jeigu jo vadovaujamas būrys, besiveržiantis iš apsupties, pateko į nelaisvę, tai tada jis yra kvailys. Taip, kvailys. Tokia mano nuomonė ir aš pasirengęs ją išsakyti Chodorkovskiui tiesiai į akis: „Joks čia didvyriškumas, kad sėdote į kalėjimą. Didvyriškumas būtų buvęs tada, jei būtumėte likęs užsienyje ir iš ten būtumėte kovojęs už tai, kad jūsų žmonės būtų paleisti į laisvę. Tada tai tikrai būtų buvęs didvyriškumas.““
Visi kaliniai, atlikę pusę jiems skirtos bausmės, turi teisę teikti prašymą už gerą elgesį būti lygtinai paleisti į laisvę anksčiau kalėti skirto laiko. Šiandien bus svarstomas Chodorkovskio prašymas. Šiandieną aš pirmą kartą pamačiau gyvą Chodorkovskį. Iki šiol jis man buvo tik vizija. Deja, paimti interviu iš Chodorkovskio ir vėl neleido. [Chodorkovskis]: „Gerbiamas teisme, gerbiamas teisėjau. Aš kreipiuosi į jus su prašymu paleisti mane į laisvę anksčiau skirto laiko. Manau, kad teigiamas šio klausimo sprendimas būtų teisingas ir visais atžvilgiais teisėtas, naudingas visuomenei, kuriai, būdamas laisvėje atneščiau gerokai daugiau naudos, taip pat ir mano šeimai ir, žinoma, mana pačiam. Aš jau atlikau daugiau nei pusę man skirtos bausmės: praleidau kalėjime beveik penkerius metus ir žmonės turi teisę manęs paklausti ar gailiuosi dėl to, ką padariau, ar pridariau žalos ir ar esu pasirengęs tą žalą atlyginti. Žinoma, aš labai išgyvenu dėl žmonių, kurie nekaltai kenčia dėl man pateiktų kaltinimų“... [kalėjimo sargyba kreipiasi į žurnalistus ir liepia jiems išjungti kameras.] Kitą dieną Chodorkovskio prašymas dėl lygtinio paleidimo, buvo atmestas iš dalies dėl kartu su juo vienoje kameroje kalėjusio Igorio Gniezdilovo melagingų parodymų. O tuo metu, buvo ruošiamasi antrajam teismo procesui. [Nievzlinas]: „Jeigu jį nuteis antrą kartą, tai užtikrinu: bus ir trečias procesas. Aš čia įžvelgiu tik vieną tikslą: kol šalį valdo Putinas, tai jo į laisvę išleisti negalima“.
Antrojo teismo proceso metu Chodorkovskis buvo apkaltintas pavogęs 350 barelių savo kompanijos naftos. [Teisėjas]: „... Atvirame teismo posėdyje bus svarstoma byla dėl kriminalinių kaltinimų, pateiktų Chodorkovskiui... “
[Chodorkovskis rašo iš kalėjimo]: „Jie atgabeno mane ir Platoną (Lebedevą) į Maskvą jo lėktuvu, prezidento lėktuvu. Gali pasirodyti keista, bet tai – faktas.“ Beje, pagal jų planą, antrasis procesas turėjo vykti Sibire ir teismo posėdžiai turėjo būti uždari. O tai, kad procesas buvo atviras ir surengtas Maskvoje – Medvedevo dovana.
[Medvedevas]: „Mes turime siekti, kad Rusija įsitvirtintų tarp pasaulio technologijų ir intelektualinės raidos lyderių. Vienas iš mano prioritetų – teisė, kuria grindžiama mūsų valstybė ir pilietinė visuomenė. Turime pasiekti, kad būtų laikomasi įstatymų ir įveikti teisinį nihilizmą, keliantį rimtų kliūčių mūsų pažangai. “ [Irina Jasina]: „Žodžiai teisingi. Taip. Žodžiai teisingi. Putinas iš pradžių irgi kalbėjo teisingai. Ką gi, ateitis parodys. Mes jau senai liovėmės vertinti savo vadovus pagal tai, ką jie kalba.“ [Aleksander Osovtsov]: „Man neįdomu ką kalbėjo Medvedevas, juo labiau būdamas Vokietijoje, Prancūzijoje, JAV ir t.t. Daugumoje Vakarų šalių politikai atsako už savo žodžius. Ir jeigu jų žodžiai labai skiriasi nuo darbų, tai apie 90% lemia kitų rinkimų rezultatus. O pas mus viskas kitaip: jokios tikros atsakomybės, todėl jis gali kalbėti ką tik panorėjęs arba tai, ko iš jo nori kiti...“ [Dmitrij Gololobov]: „Ne tik Putinas... Šią sistemą sukūrė ir Chodorkovskis. Jis buvo vienas iš oligarchų, sukūrusių teismų sistemą, kurią mes šiandien turime. Galiu tą pareikšti bet kuriame teisme ir patvirtinti, kad Chodorkovskis padėjo kurti sistemą, kurios įkaitu tapo jis pats.“
[Milan Horacek – žmogaus teisių delegatas]: „Čia pirmas kartas per visą mano praktiką žmogaus teisių srityje, kai tenka ginti kapitalistą. Betgi žmogaus teisės galioja ir jiems. Todėl savo kalboje per plenarinį posėdį pasakiau, kad dabar, sulaukęs 60 metų, nusprendžiau ginti ir turtingų žmonių teises. Šiuo požiūriu, žmonių negalima skirstyti į jaunus, senus, vargšus ar turtingus.“
[Ilja Jašinas]: „Aš įsitikinęs, kad Chodorkovskis turi puikias perspektyvas. Jis nepaprastai nuoseklus ir ėjo iki galo, daug ką paaukojo, bet ėjo iki galo. Šiandien jis kalba tą patį, ką sakė prieš 5 metus. Todėl manau, kad dėl to Chodorkovskis nusipelno pagarbos ir esu tikras, kad jis turi daug galimybių. Jeigu atsitiktų taip, kad išeitų į laisvę, tai jis, be jokios abejonės, taptų opozicijos lyderiu.“
[C. Michelis]: „Galimas daiktas, kad jis sąmoningai pasirinko politinio kalinio kelią, norėdamas atsikratyti turtingiausio Rusijos ir vos ne turtingiausio pasaulyje, žmogaus titulo. Turint politinių ambicijų, o jis jų tikrai turėjo, Rusijoje būti turtingam yra nuodėmė. Taigi jam reikėjo išpirkti turtuolio nuodėmę. Ir jis tą padarė tapdamas politiniu kaliniu. Tik neesu tikras ar tikėjosi, kad nuodėmės išpirkimas bus toks ilgas ir toks sunkus. Vis dėlto manau, kad toks ėjimas jam būdingas: paaukoti valdovę tam, kad laimėtum partiją.“
[Joška Fišeris]: „Pasaulis ne toks, kokį jūs jį įsivaizduojate. Yra interesai, yra vertybės. Pastangos bet kokiomis priemonėmis siekti įgyvendinti žmogaus teises gali duoti visai nepageidaujamų rezultatų. Šitaip galima sukelti tik dar didesnę priešpriešą. Pasaulis sutvarkytas kiek kitaip... “
-          [antrojo teismo posėdžio metu, žurnalistas/filmo autorius kalbina Chodorkovskį] Matau, kad jums linksma. Kodėl jūs tuos kaltinimus vadinate absurdiškais?
-          Mes tą aiškinome tyrėjams, paskui ir prokurorams. Kai mus kaltina 350 mln. tonų naftos išgrobstymu, tai to ne tik kad neįmanoma įrodyti, bet ir įsivaizduoti: susidarytų traukinio sąstatas, kuris apjuostų žemės rutulį tris kartus. Kaip būtų įmanoma pavogti tokį naftos kiekį? O prokurorai bandys tą įrodyti. Tai yra visiškas absurdas. Tą mes jiems ir sakom. Negana to, jie negali paaiškinti kaip būtent toji vagystė buvo įvykdyta. Ir visiškai aišku kodėl negali. Štai tokius kaltinimus mes ir vadiname absurdiškais.
-          Ką manote apie politinį tandemą Putinas Medvedevas? Ar gali būti taip, kad jumis naudojamasi kaip šachmatų figūra dideliame žaidime, kurį lošia Putinas ir Medvedevas? Tiesą sakant, nenorėčiau tapti šachmatų figūra. Antra vertus, šis procesas, be jokios abejonės, turi aiškią simbolinę prasmę. Jis gali turėti didelės simbolinės reikšmės abejoms pusėms, nes nepriklausomas teismas Rusijai, tai – pagrindų pagrindas. Kol kas nėra ką slėpti, nes tokio teismo pas mus nėra. Bet labai tikimės, kad greitai jį turėsime.
-          Ar nemanote, kad 2003 – aisiais jūs neteisingai įvertinote situaciją ir dėlto buvote suimtas?
-          Šiuo klausimu yra daug nuomonių. Aš ir pats kasdien užduodu sau tą klausimą. Matyt, kad į jį atsakys tik laikas.
-          Ar jūs sąmoningai pasirinkote kalėjimą? Jeigu taip, tai kodėl?
-          Kai sėmė Platoną, mane informavo, kad dabar bus mano eilė. Man buvo sudaryta galimybė išvykti į užsienį, bet aš grįžau, nors ir žinojau, kad manęs laukia kalėjimas.buvau įsitikinęs, kad turiu ginti savo poziciją teisme ir įrodyti savo teisumą. Be to, tai nulėmė ir kiek per naivus teisingumo suvokimas.
-          Jei turėtumėte laiko mašiną ir galėtumėte nukeliauti su ja į praeitį, tai ar keistumėte ką nors?
-          Žinote, yra toks priežodis: „protingas žmogus randa išeitį iš padėties, o išmintingas į tokią padėtį nepatenka“. Matyt aš buvau nepakankamai išmintingas.
-          Kai per tuos penkerius kalėjime praleistus metus jums pavyko atlaikyti psichologinį spaudimą? Gal medituojate ar, likęs vienas, paverkiate?
-          Turiu tiek darbo, susijusio su teismo procesu ir su juo nesusijusio, kad laiko papildomoms meditacijoms nelieka. Manau, kad Platonui taip pat. Taigi tiesiog dirbame.
-          Vadinasi, jums padeda darbas?
-          Taip. Padeda.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.